total 0 ürün 0.00TL
Alışveriş sepetiniz boş.
Alışverişe Başlayın

Sepet Toplamı

Ara Toplam 0.00TL
Toplam 0.00TL
print

O zamaaaan Kakaolu Fındık Ezmesi’ni evde yapacağız….

findikezmesi

Bu durumda Kakaolu Fındık Ezmesi’ni evde yapacağız – çoluk ve çocuk için
(çoluk: Çocuklarla birlikte aile topluluğu)

Ben de çocuk olsam kahvaltı masasındaki herşeyden çok kakaolu fındık ezmesi yemek isterdim. (Çocuk olduğumda öyle de istedim zaten.)

Ben de anne olsam, binbir uğraşma ile “Hadi bir lokma daha,bak bu son” diye uğraşmak yerine, mutlulukla kahvaltısını adeta yutan bir çocuk seyretmek isterdim. (Anne
olduğumda öyle de istedim zaten.)

Fındık ezmesi ile ilgili çeşitli haberler var. Ben bizzat araştırmadığım konuda bir şey bilmediğimi düşünürüm. Doğru mu yanlış mi bilemeyeceğim konularda boş yere dolanıp durmak yerine, gidip güvenli çözümü kendim yaratırım.

İçinde ucuz yağlar olan -dolayısıyla ucuz- , ve sonra gerekebilecek tedavisi pahalı bir yola girmek mi? Yoksa her yaştan canımıza ve kendimize mis gibi bir keyif hediye etmek mi?

Tabi hepimiz ikincini isteriz de, nasıl ? Çok kolay. İnanın, kolaydan bile kolay. Palmiye yağı yerine de susam yağı! Ve süper gıda, çikolata ile.

Aşağıdaki ideal kıvamı ve ev halkının tamamının ortak onayını yakalayana kadar epeyce kurbağa öpmek zorunda kaldık. Fazla tatlı, az tatlı, sadece sütlü çikolata ile, sadece bitter çikolata ile, hindistan cevizi yağı ile, hatta zeytinyağı ile vb… Sonuçta aşağıdaki karışım ortaya çıktığında daha soğuması bile beklenemeden yendi bitti. Ve sonrasında sabah kahvaltılarının arananları arasına katıldı. Sizler altın ölçüyü aşağıda bulacaksınız ve pek çok kez deneme yapmanız gerekmeyecek.

Ev yapımı Kakaolu Fındık Ezmesi

100 gr kavrulmuş kabuksuz fındık
2 yemek kaşığı bal ( eğer yoksa pudra şekeri)
3 yemek kaşığı susam yağı ( ben tahinin üzerine birikeni kullanıyorum) ( bitkisel başka bir yağ, fındık yağı, hindistan cevizi yağı vb de olur)
150 gr sütlü çikolata
50 gr bitter çikolata

biraz vanilya

Fındıkları mutfak makinesinde un gibi ufaltın, üzerine bal ve susam yağını ekleyip öğütmeye devam edin.
Bu arada çikolataları benmaride eritin. Vanilya ile birlikte tüm malzemeyi birleştirin, parlak bir renk alana kadar mutfak makinesinde karıştırmaya devam edin. Sonra kavanoza koyup oda ısısında bir köşeye koyun, buzdolabına koymayın. Kaşığı da tabi ki yapan yalayacak.

İyi haber sadece bu kadar da değil.

Anneler de, sabah kahvaltıda yerlerse kilo almayacak.Eğer canları çektiği halde, sabah güçlü irade ile uzak durur ve akşam yatmadan önce Fındık Ezmesi kavanozuna dalarlarsa kilo alacaklar.

Güçlü kahvaltı hem beynin hem de metabolizmanın güne hızlı başlaması için önemli. Hızlı metabolizma kilo verebilmek için olmazsa olmaz.

Lifli bir bitki olan kakao çok uzun süre tok tutar ve bilindiği gibi mutluluk hormonu salgılanmasını arttırır. Bunun faydası sadece daha mutlu olmamız değil. Endişe ve stresin yarattığı ek iştah ortadan kalkar.

Güne sadece kuzular gibi yeşillik ve az kalorili bir şeyler yiyerek başlarsak, akşama varıldığında derin bir mahrumiyet duygusu ruhu kaplar. İçten içe “ Bütün gün o kadar dişimi sıktım, şimdi artık küçük bir kaçamağı hakketmişimdir mutlaka “ demeye başlarız.

Sabah kahvaltıda yenecek İYİ bir kurabiye veya pasta veya yukarıdaki gibi İYİ yağ içeren bir keyif, bol zeytinyağı gezdirilmiş domates de dahil, yeter ki iyi ve doyurucu bir miktar zeytinyağı içersin, gün içinde gereken aktiviteler için kullanılabilecekken,akşam ki çok küçük bir kaçamak dahi yağ olarak depolanacaktır.

Reddedilen şeylerin beyinde önemli bir arzu ve çekim yarattığını artık biliyoruz. İşte sabah huzur içinde yemediğimiz yağlı ballı bir kahvaltı, gün içinde en olmadık saatte ve en olmadık sağlıksız tatlıya yenik düşmemize yol açabilir.

Mutluluğumuz, sağlığımız kalıcı olsun, hele ki bebeklerimizin sağlığına hiç gölge düşmesin.

Not:Çikolata olarak foodie imalathanesinde kullanılan Belçika çikolatası yerine herkesin ulaşabileceği supermarket ürünleri kullandım. 1 paket Torku sütlü çikolata + 1 paket Nestle sütlü çikolata (birlikte 150 gr ediyor) ve 50 gr da Ülker bitter çikolata kullanmanızı öneririm.

Göster
Gizle