total 0 ürün 0.00TL
Alışveriş sepetiniz boş.
Alışverişe Başlayın

Sepet Toplamı

Ara Toplam 0.00TL
Toplam 0.00TL
print

Minik Tane Dev Mucize

filizresmi-copy

Filizlenmiş fasulye, nohut neden mucizedir ?

 

Düşünün ki bitki yetiştirmek için bir avuç toprak bile yok. Güneş hiç yok. Tohum ekip sebze büyüyene kadar bekleyecek vakit hiç yok. Yaz sıcağı da olsa, kar soğuğu da olsa, 2-4 gün içinde hasata hazır olan, pişirmeye gerek olmadan hemen yenmeye hazır,et kadar besleyici vitamin mineral deposu bir kaynak . Eh.. daha ne olsun …

 

Sadece bir avuç büyüklüğü kadar yerde adeta bir sebze tarlanız olabilir.  Toprak+güneş+gübre gerektirmeyen bir tarla.

Tüm gereken : Kilerdeki nohut, mercimek, fasulye… 1 adet boş cam kavanoz ve su. Varsa küçük bir kullanılmamış mutfak bezi veya kağıt havlu parçası. Aşağıda ayrıntılı olarak nasıl yapıldığını anlatıyorum.

 

Her zaman elimizin altında olan fasulye, mercimek, bezelye, nohut, buğday, vb bir cam kavanoz ve bir tülbent ile birkaç gün içinde mucizevi bir dönüşüm geçirebilir ve yaşam kalitesini yükseltmekte ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmekte dev bir katkı sağlayabilir.

 

Taze sebzeden bile daha taze olan filizlenmiş taneler – daha taze çünkü ürettiğimiz an yiyebiliyoruz-  kat kat çoğalmış besleyici değere sahiptir.

 

Fasulye filizlenince vitamin B miktarı tam 7 kat artar.

 

Vitamin B eksikliği depresyon, yorgunluk, unutkanlık yaratır.

 

Sinir sistemi ve beyin için ana gıdalardan olan B vitamini ünlü tenisçi Boris Becker’in maç öncesi ana besinlerindenmiş.

 

Tohum filizindeki magnezyum, fosfor, demir, bakır ve çinko oranı tohumun normal halindekinin 3-7 katıdır.

 

Buğday tohumundaki E vitamini oranı filizlenmesinin DÖRDÜNCÜ gününde 400 KAT artar.

 

İspanya’da veterinerler emekliye ayrılan boğaları yulaf filizi ve buğday filizi ile besleyerek yeniden arenaya çıkacak hale getirmekte.

 

Ve meşhur kaptan James Cook , tayfalarını azgın deniz kadar zorlayan Skorbut hastalığını fasulye filizi sayesinde yenmiştir.

 

Evde erzak dolabında zaten var olan fasulye, mercimek, buğday gibi yiyeceklere ilaveten her tür tohum filizlendirilebilir.

 

Yolunuz bu günlerde bir tohum dükkanına düşmese bile süpermarket reyonlarındaki paketlenmiş tohumlar ve bakliyatlar, evde erzak dolabındaki bir avuç nohut, maş fasulyesi, kuru bezelye, kuru fasulye, yeşil mercimek ,işlenmemiş ham buğday- yani aşurelik buğday değil- , kırmızı turp, maydanoz, ıspanak, domates, salatalık, keten tohumu…Hepsi olur.

 

5000 yıl önce, çinli tanrı-kral Sheng Nung halkını beslediği maş fasulyesi filizini hazırlamak için gereken maş fasulyesi özellikle çabuk filizlenmekte.

 

NASIL?

 

Tohum filizlendirmek çocuk oyunu kadar basit. Hazinesini sabırla içinde tutan tohum “4” unsur : su, oksijen, ısı ve ışıkla birleşince mucize oluşur.

1.

Yaklaşık iki yemek kaşığı kadar malzemeyi yıkayın ve bir gece boyunca cam kavanoz içinde suda bekletin. Tıpkı akşamdan kuru fasulye ıslattığınız gibi.

2.

Malzemenin suyunu süzün, kavanozun kapağını kullanmadan kavanozu bir tülbent veya ıslatıp sıktığınız bir kağıt havlu ile kapatın ve karanlık bir yerde 12 saat bekletin.

 

3.

Bol su ile yıkayıp , bir tel süzgeç yardımı ile süzün. Su ile çalkalama gereken oksijeni sağlayacaktır. Kavanozu tel süzgecin içinde ters olarak bırakın, karanlıkta bekletin. 6 saatte bir tekrar su ile çalkalayın. Hem bitkinin can bulması için gereken oksijeni sağlamak üzere, hem de bu nefis besine ağzı sulanan bakterilerin yapışamaması için.

4.

Karanlıkta beklettiğiniz malzemeyi 6 saatte bir çalkalayıp süzerek filizlenmesini bekleyin. Maş fasulyesi, yeşil mercimek çabuk, nohut fasulye gibi iri taneler biraz daha uzun sürede filizleniyor.

 

5.

Filizler uzayınca tekrar yıkayıp süzün ve isterseniz hemen tüketin, isterseniz buzdolabında 1-2 gün bekletip gerektikçe kullanın. (Her kullanmadan önce yıkamayı unutmayın. Çünkü yaşamaya devam ediyor. ) Veya buzlukta saklayın.

 

KULLANIM ŞEKLİ

 

Salata, çorba, sulu yemekler, sandviçler, salata sosları içine servis yapmadan önce bir tutam filizlenmiş tohum atmanız sofranıza can katmanız için yeterlidir. Pişirmeye gerek yoktur. Çiğ tane ile başlamış olduğunuz süreç enzimler yardımı ile yenmeye hazır hale gelmiştir. Besleyici değeri kaybetmemesi açısından pişirmemek zaten daha iyidir. Sıcak çorbaya son anda ekleyerek uzun sure yüksek ısıda kalmasını önlemiş olursunuz.

 

İhtiyacınızdan fazla filiziniz olmuşsa, filizlenmekte olan malzemeyi cam kavanozu ile birlikte buzdolabına kaldırabilirsiniz. Sıcak ortamda hızlanan, serin ortamda yavaşlayan filizlenme sürecini böylece yavaşlatmış olursunuz. 1-2 gün sonra süreci yeniden başlatmak istediğinizde, malzemenizi yıkayıp süzüp kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Daha sonra kullanmak istediğinizde ise yukarıda da belirttiğim gibi buzluğa kaldırabilirsiniz.

 

Şifa olsun sağlıcakla kalın.

 

Göster
Gizle