total 0 ürün 0.00TL
Alışveriş sepetiniz boş.
Alışverişe Başlayın

Sepet Toplamı

Ara Toplam 0.00TL
Toplam 0.00TL
print

Emel Başdoğan kimdir?

Eğitimini Istanbul Alman Lisesi’nin ardından İstanbul Boğaziçi, Viyana ve Paris Nannterre Üniversitelerinin biyoloji, sosyoloji ve felsefe bölümlerinde sürdürmüştür. Mehmet Güleryüz atölyesinde ve Paris’te resim eğitimi almıştır.

Türkiye’nin ilk yemek dergisini yayınlayan, ilk TV Yemek programını hazırlayan ve 1000 adetin üzerinde yemek programını hazırlayıp sunmaya devam eden Emel Başdoğan bir pasta tutkunudur.    Aradığı lezzette pasta bulamadığı için 1997 yılında foodie by E.B. isimli işletmeyi kurmuştur. Hiç bir sanayi ürünü kullanmadan üretilen, bebek maması saflığındaki pastaların en önemli özelliği benzersiz hafiflikte ve yoğun lezzette olmasıdır.

2000 yılından beri faaliyet gösteren ikinci bir Ar-Ge atölyesi de kilo kontrolu ile uyumlu, hatta yedikçe zayıflamaya destek olacak ekmek, pasta gibi inovasyonlar alanında aktiftir.

 

Türkiye pastacılık sektörünün acilen bilgi ve eğitim ihtiyacı içinde olduğunu gözlemlediği için  Türkiye’nin ilk pastacılık ansiklopedisini yayınlamıştır. Pasta ustalarına günümüz pastacılığının temel tariflerini tanıtan ve uygulamasını öğreten bu çalışma  mutfak profesyonelleri için hazırlanan bu özellikteki ilk çalışmadır.

Öndegelen yemek okullarından CIA’de (Culinary Institute Of America) food styling (fotoğraf çekimi için gıda hazırlama) eğitimi almıştır. Dünyadaki okul eğitimli ilk sekiz food stylistten biridir.

Modelli ve temalı pasta uygulamasını Türkiye’de ilk başlatan kişi olarak bir sektör yaratmış ve ardından bu yöntemi öğreten ilk Türkçe kitabı yazmıştır.

Emel Başdoğan’ın “Lezzet, sağlık ve düşük kalori birarada olabilir.” anlayışı günümüz tüketici eğilimi ile önemli bir buluşma noktası sağlamıştır.

 

2014-2015 yılında BBC’nin pasta ve hamur işleri konusunda eğitici yarışması ‘The Great British Bake Off’un Türkiye uygulamasında jüri görevi üstlenmiştir.

Emel Başdoğan 10 adet yemek ve pasta kitabının yazarıdır. Çeşitli dergilerde yayınlanmış beslenme konusunda makaleleri ve yemek kritikleri vardır.

10. kitabı “Hayat Zayıflarken de Güzel” uluslararası bir ödül kazanmıştır. Ayrıca, kitabın içeriği “Paşabahçe/Emel Başdoğan imza serisi” isimli bir proje haline getirilmiştir ve tüm Türkiye Paşabahçe mağazalarında fark yaratan ürünler olarak tüketiciye sunulmaktadır.

Çok iyi derecede Almanca, İngilizce ve Fransızca bilen Emel Başdoğan bir kız çocuk annesidir.

Göster
Gizle