total 0 ürün 0.00TL
Alışveriş sepetiniz boş.
Alışverişe Başlayın

Sepet Toplamı

Ara Toplam 0.00TL
Toplam 0.00TL
print

Emel Başdoğan kimdir?

Eğitimini Istanbul Alman Lisesi’nin ardından İstanbul Boğaziçi, Viyana ve Paris Nannterre Üniversitelerinin biyoloji, sosyoloji ve felsefe bölümlerinde sürdürmüştür. Mehmet Güleryüz atölyesinde ve Paris’te resim eğitimi almıştır.

Geleneksel pastaların ‘iyi’ hali ve bunun yanı sıra kilo kontrolu, katkısız yiyecekler ve yedikçe zayıflamaya destek olacak ekmek, pasta çeşitleri üretmek ve sulu boya resim yapmak ana ilgi alanı olan Emel Başdoğan bu prensip ile uyumlu pasta ve destek ürünler üretmekte, kitap, makale, konferans ve televizyon programları ile bilgi paylaşmakta, çalışmalarından bazılarını kendi suluboya çalışmaları ile resimlemektedir.

1993 yılında Türk televizyonlarındaki ilk yemek programı olan “A la Luna”nın gastronomik içeriğini oluşturmuş, bu program için gereken yemek tariflerini tasarlamıştır.

1995 yılında ortağı ile birlikte kurduğu yayınevinde Türkiye’nin ilk yemek dergisini çıkarmış, sahibi olduğu derginin aynı zamanda da editörlüğünü ve food stylistliğini üstlenmiş, içeriğini biçimlendirmiştir.

Türkiye pastacılık sektörünün acilen bilgi ve eğitim ihtiyacı içinde olduğunu gözlemlediği için yayınevi bünyesinde Türkiye’nin ilk pastacılık ansiklopedisini yayınlamıştır. Pasta ustalarına günümüz pastacılığının temel tariflerini tanıtan ve uygulamasını öğreten Proser Akademi isimli yayın mutfak profesyonelleri için hazırlanan bu özellikteki ilk çalışmadır.

Öndegelen yemek okullarından CIA’de (Culinary Institute Of America) food styling (fotoğraf çekimi için gıda hazırlama) eğitimi almıştır. Dünyadaki okul eğitimli ilk sekiz food stylistten biridir.

1997 yılında Türkiye’de ve dünyada hiç bir sanayi ürünü kullanılmadan üretim yapan ilk pasta butiğini kurmuştur.Sahibi olduğu Foodie Emel Başdoğan isimli butik pastahanenin 21 yıldır pasta şefliği görevini sürdürmektedir. Sadece artizanal pastacılık yöntemlerinin uygulandığı bu atölye oluşturduğu çizgiyi izleyen pek çok pastacıya ilham kaynağı olmuştur.

Ayrıca, modelli ve temalı pasta uygulamasını Türkiye’de ilk başlatan ve ardından bu yöntemi öğreten ilk Türkçe kitabı yazan kişi olarak bir sektör yaratmıştır.

1997-2000 yılları boyunca hafta içi hergün yayınlanan “Sen Herseyi Düşünürsün” isimli yemek ve life style programının gastronomik içerik tasarımını ve sunuculuğunu yapmıştır.

2000-2001 yayın döneminde yine günlük olarak yayınlanan “Yoksa Siz Hala?” programının da içeriğini oluşturmuş ve sunuculuğunu yapmıştır. Bu programda da yine kilo kontrolu ve bunun için karbonhidratsız beslenmenin önemini vurgulamış ve örnek tariflerle bu prensibin uygulama imkanlarını sunmuştur.

2010 yılında kanal D ekranlarında yine günlük olarak yayınlanan ” Emel Başdoğan ile Tam Tadında” programının da içeriğini oluşturmuş ve sunuculuğunu yapmıştır. Bu programda dekorlu ve normal pasta çeşitleri üretmenin yöntemlerini paylaşmış, el ile şekerden dekoratif heykeller yapma yöntemleri uygulamıştır.

“Lezzet, sağlık ve düşük kalori birarada olabilir.” anlayışı Emel Başdoğan’ın programlarının ana teması olmuştur.

Ayrıca yemek tarifleri ile birlikte aile hayatı, çocuk yetiştirme, kadın erkek ilişkileri ile ilgili modern yaklaşımları araştırmış ve izleyicisi ile paylaşmıştır.

2009 yılında foodie bünyesinde yeni bir atölye daha kurarak unsuz, şekersiz ve yağsız ürünler üretmeye başlamıştır.

2011 yılında Kilo Kontrolu konusunda Glaxo Smith Klein ile işbirliği içinde eğitici çalışmalar yapmıştır.

2014-2015 yılında BBC’nin pasta ve hamur işleri konusunda eğitici yarışması ‘The Great British Bake Off’un Türkiye uygulamasında jüri görevi üstlenmiştir.

Emel Başdoğan 9 adet yemek ve pasta kitabının yazarıdır. Çeşitli dergilerde yayınlanmış beslenme konusunda makaleleri ve yemek kritikleri vardır.

Çok iyi derecede Almanca, İngilizce ve Fransızca bilen Emel Başdoğan bir kız çocuk annesidir.

Göster
Gizle